вторник, 22 февруари 2011 г.

Как малката кухня да изглежда по-просторна

Голяма част от времето вкъщи семействата прекарват или пред телевизора или в кухнята. И това е напълно обяснимо - не случайно кулинарният кът е определян като сърцето на дома. За съжаление обаче, стандартното апартаментно разпредление не предвижда голяма площ за кухнята, което води след себе си не особено естетични и ергономични решения.

За да Ви помогнем да разширите кухнята си, ние Ви предлагаме някои от най-лесно изпълнимите идеи.

• Създайте повече вътрешно пространство в шкафовете - това ще постигнете лесно като използвате специален за целта обков, който сам по себе си представлява изтеглящи се метални кошници. Те се монтират за вратичката на шкафа и при изтегляне напред осигуряват достъп и до най-отдалечените ъгълчета. Подобно решение ще Ви спести действително много място.



• Стъклени вратички за шкафовете - едно добро решение, което дизайнерите все повече предпочитат вместо стандартните плътни плоскости. Така се създава по-свеж и лек вид на самото пространство, а ако добавите и вътрешно осветление резултатът ще е смайващ.





• Когато кухнята е малка, заложете на светлите тонове. Те могат да присъстват, както върху стените, така и при избраните повърхности на шкафовете и работния плот. При избор на кухненски корпус и мебели, изберете полирани повърхности - те отразяват светлината и оптически увеличават обема на пространството.

• Илюзията за височина ще "издължи" кухнята по вертикала. Лесно може да постигнете тази оптическа измама, като проектирате горния корпус с високи до тавана шкафове. Друг вариант е стъпаловидното им разполагане - върху по-ниските зони добавете акценти като плетени кошници, старинни чайници и каквото още Ви хрумне.




• Присъствието на прозорец ще придаде виталност на кухненското пространство, тъй като погледът няма да се ограничава между четири стени. По възможност нека той да бъде възможно по-голям и да достига до нивото на кухненския плот.

• По-малкото е повече! Следвайте тази максима и махнете от шкафовете и ъглите всички онези предмети, които никога няма да ползвате, но по навик ги оставяте така "за всеки случай". Дайте възможност на кухнята да диша.




• Отделете едно чекмедже, в което да държите всякакви дребни предмети - ножици, бъркалки, инструменти. По този начин ще избегнете хаоса, който допълнително стеснява кухнята.

• Освободете работния плот. Микровълновата печка може да се монтира под горните шкафове, а бурканчетата с подправки да се поставят на отделна полица.




• В случай че планирате генерален ремонт вкъщи, нищо не Ви задържа да премахнете не-носеща стена и да отворите кухнята към трапезарията. Преди това начинание консултацията със специалист е задължителна.

• Отворените полици са чудесна алтернатива на плътните шкафове, особено ако имате красиви сервизи, които може да покажете.

Как да създадем уютна и функционална кухня

ПРОЕКТИРАНЕ



Перфектната кухня не бива да е със северно изложение. Добре е работният плот да е близо до прозореца. Още при проектирането трябва да се предвидят достатъчно обеми за съхранение и необходимият брой електрически контакти. Модерното кухненско обзавеждане се състои от мебелни системи, които се изграждат на модулен принцип. Така към всеки тип помещение може да се подходи индивидуално – независимо дали разположението на кухненските шкафове е Г- или П-образно, дали има или не готварско островче.Последното е много практично и се комбинира успешно с къта за хранене. Ако вашето кухненско помещение е с по-сложна форма, обърнете се за помощ към специалист по вътрешна архитектура. Понякога се налага да местите или да отстранявате стени (между кухнята и трапезарията, между кухнята и антрето). Те могат да бъдат заменени с плъзгащи се врати с височина, еднаква с тази на помещението, които са изработени от стъкло, пластмаса или дървесни плочи. Обширните пространства се преграждат чрез етажерки и затворени обеми за съхранение.

МАСАТА




Кухнята няма завършен вид без кът за хранене. Търсете пространствени решения, които спестяват място – изтеглящи се плотове, скрити под работните или въртящи се около хоризонтална ос, с възможност за прибиране към стената, както и барплот, който да се използва и като маса.
Класическият кът за хранене изисква повече свободно пространство. За всеки човек трябва да се предвиди част от плота на масата с дължина 65 см. и широчина 40 см. Зад всеки стол се оставя свободна площ от 1 м. "Ъглите за хранене" са по-компактни, защото осигуряват място за повече хора на по-малко пространство. Ако използвате кръгла маса, около нея също трябва да се осигури свободен пояс с ширина 1 m за удобно разполагане и движение на столовете.
Кухненска техника
Докато приготвяте или консумирате храната и когато почиствате, не трябва да бъдете смущавани от много шумни или бавни домакински уреди.
Абсорбаторът е не само атрактивен акцент в интериора на кухнята. Той прекарва замърсения въздух през филтрираща система и го връща пречистен обратно в помещението. По-ефективни са системите, които отвеждат изпаренията от готвенето директно в атмосферата. Не допускайте нивото на шума при работа на абсорбатора да превишава 50 децибела.
По-добре е нагревателните плочи и готварската фурна да са разделени. Само тогава последната може да се инсталира на удобна височина, а под нея остава достатъчно място за съхраняване на домакински съдове. Достъпът до къта за готвене от няколко места е предпоставка за развихряне на кулинарни фиести, в които могат да вземат участие и гостите.
Съдомиялната машина може изцяло да бъде скрита зад мебелен фронт, еднакъв с този на обемите за съхранение или, ако е в по-луксозно изпълнение, да се превърне в дизайнерски акцент. Обикновено при втория случай повърхностното покритие е от благородна стомана. На пазара се предлагат и модели с широчина 45 см., подходящи за малки кухни. Съвременните съдомиялни машини пестят електроенергия и вода и работят безшумно.
Мивката не е излишна въпреки съдомиялна машина. Изчислено е, че 60% от времето за подготовка на храната се прекарва пред мивката. Работата на домакинята може да се облегчи значително чрез достатъчно големи работни плотове и корита за миене, подвижни дъски за рязане и всякакъв вид кухненски аксесоари. Най-лесни за поддържане са мивките от неръждаема стомана. По тяхната повърхност не се задържат вода и нечистотии. Те могат да се вграждат в работния плот без фуги.
Работните плотове са важен елемент от кухненското обзавеждане. Изборът им не бива да се определя само от цената, а преди всичко от лекотата, с която се поддържат.
Пет лесни за осъществяване идеи
Нови работни плотове. Стандартните бели кухненски шкафове ще станат по-приветливи, ако им поставите работни плотове, имитиращи естествена дървесина. Подходящо допълнение към такива плотове са открити етажерки, окачени между шкафовете от втори ред, изработени от същия дървесен вид.
Необичайно дълги дръжки. Изработват се от благородна стомана и придават луксозен вид на шкафовете. Могат да се използват за окачване на кърпи, черпаци и други аксесоари.
Освежаване на фронталните елементи. Старите вратички на кухненските шкафове могат да се изрисуват от художник или да се лакират с разноцветен автоемайллак. Облицоването им със стоманена ламарина ще придаде ултрамодерен вид на кухнята. Профилираните надлепки са за любителите на битово-рустикалния стил.
Облицоване на нишите. Изключителен декоративен ефект се постига при облицоване на стената между първия и втори ред кухненски шкафове с плочи, покрити с фолио в цвят, контрастиращ на фронталните елементи, с метален ефект или със светещ панел.
Оригинални единични мебели.Някой от шкафовете от първи ред може да бъде заменен с контейнер на ролки или с мобилен кухненски блок.

Как най-функционално да разположим мебелите в кухнята



Кухнята ни трябва да бъде подредена ергономично и удобно, тъй като в нея прекарваме по-голяма част от времето си у дома. Съществуват четири типа планировка на кухненското помещение: U – образна, L – образна, двуредна и едноредна. При всеки един от тях има три основни центъра на активност – хладилник, печка и мивка, които оформят така наречения работен триъгълник. За правилното му построяване трябва да се стремим към минимални разстояния между ъглите му. Това дава възможност на домакинята да достига всички необходими предмети без затруднение.
Мивката е главен център на активност, който отнема от 40 до 46% от времето, прекарано в кухнята. В идеалния вариант тя трябва да е разположена в средата на работния триъгълник. Най-добре е да отстои на 1,2 – 2,1 метра от хладилника. Печката трябва да бъде поставена така, че да бъдат избегнати случайни инциденти и травми. За местоположение на хладилника е добре да изберем един от ъглите на кухненското помещение, така че да не отнема много от работната площ. Трябва да се предвиди вратата му да се отваря към стената, за да не закрива свободно пространство.




При U-образната кухня мебелите се разполагат на три стени. Задната трябва да е дълга от 2,4 до 4 метра, а свободното пространство между двете успоредни стени да е между 1,2 и 2,8 метра.
L-образното разположение е подходящо за малки, квадратни помещения. При този вариант е най-добре мивката да е между хладилника и печката.




Двуредният вариант е подходящ за кухни, които се помещават в дълги, тесни помещения, подобни на коридор, през които често се преминава. Мебелите се подреждат по протежение на двете успоредни стени. В този случай е добре печката и мивката да се разположат в дъното на едната стена. При едноредната подредба общата дължина на кухнята не трябва да надвишава 3,6 метра. Добре е хладилникът да бъде разположен в единия край на редицата мебели, печката – в другия, а мивката да е между тях. По-голямата част от работната площ трябва да е в пространството между мивката и печката.

понеделник, 21 февруари 2011 г.

Как да изберете цвят за кухненските шкафове

Обикновено кухненските шкафове са онзи елемент в помещението, което има най-силен ефект върху цялостния интериор. Те заемат основна част от кухнята и често няколко промени в детайла могат да променят коренно атмосферата в стаята. Затова е от особена важност да изберете правилния цвят за кухненските шкафове в дома си.





Ето и няколко идеи:

ЖЪЛТО

Жълтите кухненски шкафове създават усещане за топлина и радост. Той е перфектен за помещения, които са насочени в посока север или са прекалено мрачни. Допълнително преимущество на жълтото е фактът, че обикновено неговите нюанси се съчетават чудесно с много цветове, както и с различните дървесни тонове в кухнята. Особено добра комбинация е тази с крем и червено, зелено и черно, както и синьо и бяло.



НАСИТЕНО СИНЬО

Сините кухненски шкафове са един нестандартен избор за помещението, но пък за сметка на това техният ефект е много по-силен. Добре е синьото да се съчетае с по-светли тонове във фона – стените, мебелите, таванът и подът, за да изпъкне по-добре. Този нюанс е и добра основа за изграждането на цяла цветова схема.



СИВО-СИНЬО

Пастелният нюанс на сиво-синьото стои меко и ненатрапчиво, но същевременно много елегантно. Добре се съчетава с бели стени и таван, и дървена настилка върху пода.




ПУРПУРНО

Мислите, че пурпурното в твърде смело предложение? Погледнете изображението по-долу – колко свежа и стилна изглежда кухнята, а след това помислете отново.



СВЕТЛОЗЕЛЕНО

Светлозелените кухненски шкафове са неутрално и приятно за окото решение за интериора, особено ако са съчетани с бяло и кремаво.




ТЪМНО ЗЕЛЕНО

Наситените тъмнозелени нюанси се съчетават най-добре с кремаво и цвят яйчена черупка върху стените и облицовката. По отношение на останалите кухненски детайли, много силен ефект е комбинацията му с метални повърхности и аксесоари.

 


ТОПЛО ШОКОЛАДОВО

Топлота, мекота и уют – това е атмосферата, която създават в помещението кухненските шкафове в цвят на какао. Този нюанс разбира се някак естествено се съчетава с дървесината – върху пода, стените и аксесоарите.



ЧЕРВЕНО И КЕРЕМИДЕНО

Различните тонове на червеното създават различно усещане и атмосфера, но никога не остават незабелязани. Съчетават се прекрасно със златисто, шоколадово, черно и цвят ванилия. Добра комбинация е тази между червеното, кафявото и натуралните дървесни оттенъци върху мебелите и облицовката.

 




НАСИТЕНО РОЗОВ НЮАНС

Най-добрият избор за кухненските шкафове в розово е наситеният нюанс (напр. пепел от рози), който няма да стои твърде бонбонено, но и няма да е твърде мрачно. Розовото създава една топла и приятна атмосфера, и се съчетава чудесно с дървесина и керамика, както и с естествени дървесни тонове (с минимален оранжев подтон), шоколадово и кремаво.Мислите, че пурпурното в твърде смело предложение? Погледнете изображението по-долу – колко свежа и стилна изглежда кухнята, а след това помислете отново.